برای عقد مبایعه نامه املاک کلنگی عجله نکنید!

اگر قصد خرید املاک کلنگی را دارید ، برای عقد مبایعه نامه عجله نکنید. در صورت خرید ملک کلنگی قبل از هرگونه اقدامی؛ از مالک درخواست پایانکار جدید داشته باشید.

در برخی معاملات، فروشنده با علم و آگاهی از عقب نشینی ملک، اقدام به فروش و تنظیم سند قطعی آن، با پایانکار قدیمی می نماید. حال آنکه خریدار پس از مدتی برای گرفتن مجوز ساخت یا پایانکار جدید به شهرداری مراجعه کرده و متوجه میشود ملک عقب نشینی دارد و مبلغی اضافه به صاحب ملک پرداخت کرده.  در آینده به تفصیل به این موضوع و راهکارهای پیش بینی شده خواهیم پرداخت.

الزام به اخذ پایانکار جدید برای املاک کلنگی

زمانیکه ملکی سند رسمی دارد به معنای این است که پایان کار دارد. ولی برای املاک کلنگی به دلیل عقب نشینی های احتمالی در آینده، توصیه میکنیم از مالک ملک کلنگی، درخواست پایانکار جدید کنید تا متراژ دقیق ملک معین شود. در صورتی که  طرفین معامله اقدام به معامله با پایان کار قدیمی نمودند، شایسته است به جهت رعایت اصول قراردادی و حقوقی، فروشنده را مجاب به ارائه پایانکار جدید از شهرداری تا مهلت تنظیم سند در دفترخانه کنید و در توضیحات مبایعه نامه این شرط را قید نمایید که ”متراژ واقعی پس از اخذ پایان کار جدید از شهرداری تعیین میگردد و پس از آن نسبت به تنظیم سند در دفترخانه اقدام خواهد شد .

به منظور توضیح بیشتر در خصوص موارد بالا، به دو نکته اساسی در خصوص خرید ملک های کلنگی اشاره می کنیم.

  اول اینکه در صورت خرید ملک کلنگی قبل از هرگونه اقدامی؛ از خریدار درخواست پایانکار جدید داشته باشید. ممکن است بپرسید چرا؟ به دلیل اینکه در بسیاری از مواقع متراژ داخل سند (به طور مثال ۲۰۰ متر است )که شما مبلغ ثمن معامله را بر اساس همین متراژ پرداخت کرده اید و معامله انجام شده است و سپس با پایانکار قدیمی اقدام به تنظیم سند قطعی و کرده اید.

حالا بعد از چند وقت برای گرفتن جواز ساخت و یا حتی پایانکار جدید به شهرداری مراجعه میکنید و مامور بازدید شهرداری بعد از متر کردن دقیق به شما اعلام می کند، متراژ ملک کمتر از سند است و لازم است که شما به اداره ثبت مراجعه کنید و آنجاست که شما متوجه می شوید متراژ کمتر از مقدار خریداری شده هست و این در حالیست که شما در محاسبات خودتان  اشتباه بزرگی را مرتکب شده اید و مبلغ بیشتری را برای متراژ کمتر پرداخت نموده اید.

حالا با فرض عجله داشتن مالک و خریدار برای تنظیم مبایعه نامه؛ راه حل این است که در توضیحات قرارداد حتما قید کنید که متراژ واقعی بعد از اخذ پایان کار جدید از شهرداری، تعیین میگردد و پس از آن نسبت به تنظیم سند در دفترخانه اقدام خواهد شد. همان طور که در پست های قبلی هم گفتیم، تحت هیچ عنوان متراژ را بصورت وصفی در مبایعه نامه قید نکنید. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *