تفاوت متراژ سندی و اعلامی

آیا تا به حال در خرید املاک برای شما پیش آمده است که اطلاعات ارائه شده بابت متراژ ملک با مقدار واقعی در سند متفاوت باشد؟

به عنوان مثال در معامله، فرد فروشنده ممکن است بگوید که مساحت این ملک 100 متر است، در صورتی که در سند عدد کمتری ثبت شده است.

حال اگر این مورد پیش آمد چه کار کنیم؟

قانون، دو حالت برای این موضوع در نظر گرفته.است اولین حالت این است که اگر خریدار و فروشنده به مساحت آن ملک به عنوان وصفی از معامله اهمیت بیشتری بدهند و مبایعه نامه را به شرط داشتن آن مساحت معین امضا کنند و بعد معلوم بشود که مساحت سندی آن ملک کمتر از مساحت اعلامی از طرف فروشنده هست، خریدار میتواند آن مبایعه نامه را فسخ کند و مبلغ معامله را بعلاوه وجه التزام از فروشنده طلب کند. البته این را داخل پرانتز داشته باشید که اگر این اختلاف تا 3 مترمربع  باشد، از نظر قانونی مشکلی ندارد.

حالت دوم در صورتی است که مبلغ کل مبایعه نامه، بر اساس متراژ، مورد توافق قرار گرفته باشد، یعنی به ازای هر متر مربع A  میلیون تومان در نظر گرفته شده باشد، در این صورت خریدار میتواند درخواست دعوای مستقل مطالبه و پس گرفتن مبلغ اضافه پرداختی را با توجه به مقدار کسری متراژ ، به مراجع قانونی ارائه بدهد توجه داشته باشید که فقط در این صورت است که خریدار میتواند درخواست استرداد مبلغ اضافی را به مراجع قانونی بدهد.

در ادامه،  ماده های قانونی مربوطه آورده شده است.

قانونگذار در ماده ۳۵۵ قانون مدنی به این مورد اشاره کرده و می‌گوید: اگر ملکی به شرط داشتن مساحت معین فروخته شده باشد و بعد معلوم شود که کمتر از آن مقدار است، مشتری حق فسخ معامله را خواهد داشت؛ و اگر معلوم شود که بیشتر است بایع می‌تواند آن را فسخ کند، مگر اینکه در هر دو صورت طرفین به محاسبه زیاده یا نقیصه تراضی نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *