وام مسکن برای املاک حومه تهران

ممکن است برای شما  یا اطرافیانتان این اتفاق افتاده باشد که اوایل سال گذشته پولی را برای دریافت وام مسکن  در بانک بلوکه کرده باشید  و امسال وقتی وامتان در آمد متوجه شدید که دیگر تقریبا هیچ آپارتمانی با دریافت وام مسکن و پس انداز و غیره نمیتوانید در شهر خودتان بخرید.

اولین جایگزین برای خرید کجاست؟ شهرهای اطراف آنجا.

برای مثال وقتی داخل تهران پولتون نمیرسه خرید کنید، کجا دنبال خرید آپارتمان می گردید؟ پردیس ، رودهن، شهریار ،  اسلام شهر و غیره.

اولین و اساسی ترین موضوع این است که وام مسکن از همان شهری که گرفتید، برای خرید از املاک همون شهر است. نه آن استان. مثلا وام را در تهران گرفتید، این وام فقط در مناطق ۲۴ گانه شهر تهران قابل استفاده است نه استان تهران.

اگر بخواهید در شهرهای اطراف مثل پردیس و امثالهم آپارتمان بخرید، نصف مبلغ وام به شما تعلق میگیرد.

در شهرهای اطراف تهران مثل پردیس، نکته حائز اهمیت ، سند آن ملک یا آپارتمان هست. آپارتمان باید سند شخصی تک برگ داشته باشد تا به آن وام بانک مسکن تعلق بگیرد ، نه سند تعاونی و مسکن مهر و غیره و ذالک . به اکثر آپارتمان هایی که در پردیس هستند ، وام تعلق نمیگیرد،.

به نظر شما دلیل این موضوع چیست ؟

  1.  سندشان از نوع  تعاونی است.
  2. 2-      مسکن مهر هستند
  3. سازنده خلاف ساخته ، شهرداری به ساختمان ساخته شده پایانکار نداده و یا سند نمیتواند بگیرد.

فروشندگان این نوع املاک، اینطور عنوان میکنند که  “سند این ساختمان به زودی میاد. ، داره میاد…امروز فرداس که آماده بشه… رفته اداره ثبت داره کاراش انجام میشه… به چند تا از مالکین دادن .. گفتیم مستقیم به نام اولین خریدار بزنیم… 

اما اینها همگی وعده های واهی در این خصوص است و هیچ آپارتمانی تحویل نخواهد شد.

اگر به فرض آپارتمانی پیدا کردید  که سند شخصی داشت و لی واقع در شهرهای حومه تهران بود، باز هم نصف وام به شما تعلق میگیرد.

ممک است این سوال پیش بیاید که آیا قیمت ملکی که تصمیم به خرید دارم روی مبلغ وام تاثیری دارد؟

پاسخ این سوال مثبت است.  بله؛ برای گرفتن وام، ارزش ملک باید ۲۵ درصد بیشتر از اصل وام باشد.  یعنی اگر تصمیم گرفتید که  وامی با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بگیرید،  حداقل ارزش ملک باید ۱۲۰ میلیون تومن باشد. در غیر این صورت امکان دریافت آن مبلغ وام  روی ملک وجود ندارد  و باید وام کمتری گرفت. البته منظور از ارزش ملک، ارزشی است که ارزیاب بانک برای اون ملک تعیین می کند.

جهت ارزیابی ملک قبل از خرید، می توانید با مشاوران گروه سرمایه گذاری ملک‌یار مشورت نمایید.

در آینده به سوالات بیشتری در خصوص وام و املاک شهرستان خواهیم پرداخت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *