املاک واقع در طرح های عمرانی شهرداری ها

هر ملکی ممکن است در محدودۀ طرح‌های نوسازی و بازسازی شهرداری قرار گیرد. دانستن جزئیات مربوط به عقب‌نشینی ساختمان موجب می‌شود از حق و حقوق خود آگاه باشید و نسبت به دریافت آن‌ها اقدام کنید.

شهرداری‌ها، هر چند سال یک بار اقدام به تعریض معابر می‌کنند و طرح‌های جدیدی برای اصلاح رفت و آمد و یا زیباسازی شهرها ارائه میدن . در بسیاری از این موارد، اجرایی شدن این طرح‌ها به معنی تخریب تعدادی از بناهای موجود در منطقه است. بسته به طرح مهندسان و هدفی که از اجرای اون طرح دارن، میزان تخریب‌ها متفاوت خواهد بود. ممکنه تمامی یک ملک به تصرف شهرداری دربیاد یا بخشی از اون در محدودۀ طرح باشه و مسئلۀ عقب‌نشینی ملک مطرح بشه. در این شرایط برای مالکان مسائل و مشکلاتی پیش میاد. 

بر اساس قانون، وقتی که شهرداری به دلیل اجرای طرح‌های عمرانی مالکی را مجبور به تسلیم ملک کنه و یا به ملکی خسارتی وارد کنه، ملزم به پرداخت هزینه خواهد شد.

خسارت ممکنه به اعیان یا به عرصۀ ملک وارد شده باشد. منظور از اعیان، ساختمون و بنا هست و عرصه، به معنی زمین ملکه.

هنگام وارد شدن خسارت به بنای ساختمون یا همون اعیان، کارشناس دادگستری میزان خسارت وارده رو بررسی و مبلغی رو تعیین می‌کنه و شهرداری موظف به پرداخت اون مبلغ میشه.

در مورد خسارت به عرصه ، یعنی موقعی که شهرداری تمام یا بخشی از ملک رو تصرف میکنه، ارزش ملک به بهای یک سال قبل از ارزیابی در نظر گرفته میشه و به این ارزش شش درصد اضافه خواهد شد.

اگر مبلغ به‌دست‌آمده، بیشتر از بهای ملک در زمان ارزیابی باشه، بهای ملک در زمان ارزیابی در نظر گرفته میشه و شهرداری موظف به پرداخت اون خواهد بود.

متأسفانه گاهی اوقات مالکی که از طرق مختلف نسبت به قرار گرفتن ملک در طرح‌های شهرداری اطلاع پیدا کرده، اقدام به فروش اون ملک یا آپارتمان می‌کنه. در سال‌های اخیر به وفور با این موضوع برخورد داشتیم . برای افراد بسیاری اتفاق می‌افتهکه ملکی رو خریداری میکنن و پس از مدتی در زمان سکونت یا اقدام به بازسازی، با نامه‌ها و اخطارهای شهرداری برای تخلیه مواجه می‌شوند.

بنابراین لازمه قبل از خرید هر ملک به شهرداری منطقه مراجعه کنید و از طرح های عمرانی در چشم انداز ۱۰ ساله مطلع بشین. در آینده به امتیازهایی که شهرداری به مالکان ملک های واقع در طرح های عمرانی خواهد داد، میپردازیم. با ما همراه باشید. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *